O-Margetke
O Margetke
Začiatky sú náročné, no častokrát aj milé a úsmevné. A presne taká bola aj tvorba našej prvej kolekcie Rusínka. Pôvodne boli tieto vizualizácie vytvorené pre mňa, no v momente, keď som zbadala prvé “nástrely“, pochopila som, že si ich nemôžem nechať len pre seba. Tieto vizualizácie sa stali symbolom ženy, jemnej, pracovitej, láskyplnej Rusínky.
Kolekcia Rusínka vznikla v spolupráci s mladou a talentovanou výtvarníčkou, maliarkou, podnikateľkou a folkloristkou v jednej osobe. Dominika Margetová alebo aj Margetka pochádza zo Šumiaca. Pod Kráľovou Hoľou tvorí, žije i podniká. V tvorbe a v živote má rada úprimnosť, krásu surovej reality aj krásu prezdobenosti. Tvorí to, čo žije a vníma okolo seba. Často spracováva miestne lokality, slová, vône, vzory, osoby, jedinečné fakty a javy minulosti a najmä súčasnosti. Svoju lokálnu tvorbu prezentuje aj v Margarétkove. Je to malý priestor v strede Šumiaca, ktorý vymyslela a založila jej staršia sestra. Spolu s rodinou s láskou a radosťou pokračujú v jej krásnej myšlienke a človek, ktorý k nim zavíta, si môže dať napríklad veľmi dobrú kávu, kúpiť si niečo chutné, zdravé, voňavé a aj niečo na pamiatku. Dominika Margetka a jej rodina pozýva zažiť Šumiac. Položili sme jej niekoľko otázok:
Aký máš vzťah k Rusínom a k ich folklóru? Hovorí sa, že Horehronci sú asimilovaní Rusíni. Povieš nám o tom viac?
Moja duša je aj rusínska. Zo Šumiaca po otcovi a z Pohorelej po mame. Pohorelá bola v minulosti osídlená aj početnou komunitou poľských Rusínov. A ak ste ešte nepočuli pohorelské nárečie, rýchlo tam vycestujte, pretože je to zážitok. Rusíni teda presiahli aj horehronské obce. Tieto exaktné fakty sú dnes často pod vrstvami zmien, vplyvov a udalostí, no citlivé a chápavé oko ich nájde. Šumiac bol podľa ústnej tradície založený Rusínmi z Marmarošskej župy a Podkarpatskej Rusi. Je označovaný ako posledná rusínska obec smerom na západ. Síce tzv. “poslovenčená”, no s typickým šumiackym nárečím. Rusínske vplyvy badať vo zvykoch, piesňach, architektúre, tradičnom odeve, kuchyni, mnohých slovách, faktoch a aj vo väčšinovom náboženstve. Hoci je to moje iné, v obci stále prebieha východný obrad v staroslovienčine. Je zaujímavé, že Šumiačania mali medzi inými Horehroncami aj prezývku „Rusnaci”. Moja staršia sestra Deniska, napísala unikátnu bakalársku prácu: „Rusíni na Horehroní”, ktorá je na internete voľne dostupná a odporúčam si ju prečítať. Práve pri nej som viac pochopila hĺbku, rozmer a jedinečnosť celého národa. Milujem všetky svetové strany a túlanie sa je moja pasia. Akási východná emócia je u mňa veľmi silná a aj moje predstavy, estetika, či cesty sa teda prirodzene často ťahajú týmto smerom. Keď je možnosť, rada vybehnem napríklad na Ukrajinu, či do Poľska. Páči sa mi tá zhmotnená roztrúsenosť Rusínov. Aj rusínsky folklór je mi blízky. V minulosti som sa vo svete folklóru pohybovala veľa. S rodinou a rôznymi zoskupeniami. Teraz na verejnosti spievame menej. Jedinečný pocit zo zvuku, viachlasu, či sýtej muziky je vo mne stále živý. Preto mi lahodí aj rusínsky repertoár. S mladšou sestrou Dajankou si rady zvrteneme ako Šumiac, tak aj Kyjov 🙂 Na hudbe, či speve oceňujem najmä svojráz a pravdivosť, nech ide o akúkoľvek lokalitu, či žáner.
Ako sa ti páči spolupráca na tomto novom projekte?
Čo by si popriala Rusynfolku?
Veľmi ma potešilo, keď si mi napísala, že by si chcela logo z môjho ateliéru. Mám rada projekty, ktoré sú zaujímavé a hodnotné po obsahovej aj vizuálnej stránke a majú šancu rásť. To čo robíš je krásne. Aj pri tebe som si robila taký svoj výskum, kreslila, púšťala rusínske piesne, pila bylinkové čaje, varila regionálne jedlá. Študovala som vzory, odev a rôzne geografické, kultúrne, či sociálne súvislosti. To preto, aby som lepšie pochopila tvoj svet. V tomto svete som sa našla aj ja. Naša spolupráca sa rozvinula aj o ďalšie vrstvy tvojej vizuálnej identity a som ti za to veľmi, veľmi vďačná. Novotina v podobe Rusynfolku je pre mňa príjemným prekvapením. Teším sa na jeho pútavý obsah a prajem mu veľa pozitívnej a tvorivej energie. Tvorcom veľa zdravia, času, spätnej odozvy a živé publikum. Páči sa mi jeho prepojenie na súčasnosť a vnímam to ako príležitosť zaujať aj ľudí z iných svetov.
Dominika Novotná
Pridaj komentár