CD SPI ISUSE, SPI - Vianočné liturgické a ľudové piesne

Koledy sú prirodzenou súčasťou našich Vianoc. Na tomto albume Vám prinášame desiatky minút radosti z Roždestva Christovoho. Repertoár, v ktorom sa snúbi dávna minulosť a tvorivá súčasnosť, ponúka ľudové a liturgické piesne interpretované za hudobného sprievodu pokorného klavíra. Podporte vydanie CD s tými najkrajšími rusínskymi a staroslovienskymi koledami.

CD Spi Isuse, Spi
foto: Jano Štovka

Vianočné liturgické a ľudové piesne

Som Rusínka a záleží mi na tom, aby sme dedičstvo našich predkov zachovávali pre ďalšie generácie. Repertoár tohto CD albumu je odkazom z dávnej minulosti citlivým spôsobom priblížený súčasnému poslucháčovi. Práve tieto piesne som za klavírneho sprievodu Antona Kónyu prvýkrát zaspievala pred rokom na benefičnom koncerte, ktorý bol organizovaný pre moju kamarátku Naďu, bojujúcu so zákernou chorobou.  To, že sa podarilo vyzbierať financie na veľmi nákladnú operáciu v zahraničí, po ktorej sa Nadi výrazne polepšilo dodnes vnímam ako vianočný zázrak. S Antonom sme neostali len pri vianočnom repertoári a začali intenzívne spolupracovať. Prajem si, aby ste pri počúvaní tohto albumu cítili presne to, čo sme do neho vkladali. Radosť, pokoj, úctu, vieru a pokoru.

O albume Spi Isuse, spi

Umývanie tváre a rúk vodou, v ktorej plávali mince, tichá modlitba, medový krížik na čele, stôl plný tradičných rusínskych jedál, veľká detská zvedavosť, čo sa pod stromčekom skrýva a v cerkvi rozlievajúce sa Roždestvo Tvoje Christe Bože naš! Takto si ja spomínam na Vianoce.

Viachlasné chrámové spevy východného obradu formovali môj vzťah k spievaniu a nášmu rusínskemu folklóru. Koledy patria k najobľúbenejším piesňam môjho repertoára a sú prirodzenou súčasťou každých našich Vianoc. Ľudové vianočné piesne Rusínov, ktoré vznikli v dedinskom prostredí, spievame v rôznych dialektoch rusínskeho jazyka. Liturgické vianočné piesne sú napísané v staroslovienčine (presnejšie v cirkevnej slovančine), pričom ich dnešná podoba je mnohokrát ovplyvnená ľudovým jazykom a teda rusínskymi dialektmi.

Na tomto CD albume Vám prinášame desiatky minút radosti z ROŽDESTVA CHRISTOVOHO (narodenia Krista). Repertoár, v ktorom sa snúbi dávna minulosť a tvorivá súčasnosť, ponúka ľudové a liturgické piesne interpretované za hudobného sprievodu pokorného klavíra. 

Spi Isuse, spi - Vianočné liturgické a ľudové piesne


1. SPI ISUSE, SPI
2. ĎIVNAJA NOVYNA
3. KOLY JASNA ZVIZDA
4. MODLITBA - V NAŠIJ CHŶŽI
5. NOVA RADOSŤ STALA / BOŽŶJ SŶN DNES NARODYVSJA
6. KOLY BOŽA MATY
7.MODLITBA - SVJATA BARBARIČKO
8. VIFLEJEMI NOVYNA
9. VO STRAŇI JUDEJSKOJ
10. DNES SPIVAJUČI
11. ROŽDESTVO TVOJE

Pridanou hodnotou tohto albumu je knižôčka s textami piesní, ktorú nájdete vo vnútri obalu CD.

© Rusynfolk 2021
crossmenu-circle